SLOVNÍČEK POJMŮ
Sahti +110
Tradiční finské silné pivo vyrobené z různých druhů obilovin. Historie tohoto piva sahá až do 16. století. Sahti si každá rodina vyráběla své a tím se lišila i jeho příprava. K dochucení piva se často používají jalovčinky (plody jalovce).
Samovýsev +157
Proces, kdy se rostlina sama vysemení. Semena jsou poté roznesena mravenci, větrem nebo člověkem.
Saturejka +180
Aromatické koření pocházející ze Středomoří. Má výraznou chuť připomínající pepř. Saturejka má všestranné využití v kuchyni. Je vhodná na přípravu všech druhů mas a ryb. Výborná je i v různých omáčkách, salátech a luštěninových pokrmech.
Scovilleova stupnice jednotek pálivosti (SHU) +234
Stupnice, která měří pálivost papriček a chilli papriček. Ty obsahují kapsaicin. Jedná se o látku, která stimuluje nervové zakončení jazyka a způsobuje tím pocit pálení. Počet jednotek odpovídá množství přítomného kapsaicinu.
Silice +171
Silice, éterické či esenciální oleje jsou těkavé a aromatické látky. Vytvářejí je rostliny jako ochranu před býložravci. Od pradávna se využívaly k výrobě léčiv.
Stálezelený strom +112
Listy stálezelených stromů na podzim neopadávají. Stromy jsou celoročně olistěné živými listy. Stálezelené stromy jsou typické pro tropické a subtropické vegetační pásmo. V chladném mírném podnebí se omezují na nízké keře a jehličnaté stromy.
Sterilizace +157
Proces, při kterém dochází k žádoucímu usmrcení buněk v určitém prostředí.
Suflé +150
Dezert, jehož specifickou vlastností je to, že při pečení násobí svůj objem a stává se lehkým a nadýchaným. Peče se v kulatých zapékacích miskách. Může se připravit na slano i na sladko. Jeho nevýhodou však je, že po vyndání z trouby začne rychle splaskávat.
Sushi +176
Patří mezi nejznámější jídlo japonské kuchyně. Sushi v doslovném překladu znamená “kyselá rýže”. Hlavní složkou je rýže nishiki, která se po uvaření ještě za tepla smíchá s omáčkou sushi su. Existuje několik druhů sushi, avšak mezi nejzákladnější a v Japonsku nejoblíbenější patří Maki sushi.