HISTORIE KOŘENÍ
Sumerská civilizace
Starověký Egypt
Staří Egypťané byli i velmi dobrými včelaři a vyráběný med využívali nejen jako potravinu, ale i k přípravě mnoha léků a kosmetických výrobků. S rozvojem gastronomie šla ruku v ruce poptávka po nových ingrediencích a chutích. Strategická poloha Egypta poskytovala svým obyvatelům přístup k prvním exotickým druhům koření, jako byly římský kmín, koriandr a skořice.
Alexandr Veliký
Římská říše
Dobytí Říma
Koření a především tolik vzácný pepř hýbe Evropou i nyní. Když vizigótský král obléhá Řím, požaduje jako výpalné 5 tisíc liber zlata, 30 tisíc liber stříbra, 4 tisíce hedvábných suken a 3 tisíce liber pepře.
Benátky a Janov
Strategicky nejvýznamnějšími přístavy se stávají Benátky a Janov. Benátčané výpravy podporují například poskytováním lodí pro přepravu křižáků.
Marco Polo
Hlavním impulsem, kromě vysoké poptávky a ceny, který v budoucnu podnítí mnoho mořeplavců, včetně Kryštofa Kolumba, jsou zápisky z cest benátského kupce a cestovatele Marca Pola. Marco Polo popsal indický pepřovník a údajně se jednalo o prvního Evropana, který spatřil tuto rostlinu na vlastní oči.
Portugalská expanze
Jindřich Mořeplavec v 15. století objevuje první bohatství v západní Africe. Především zlato a černé otroky. Do Indie doplouvá Vasco da Gama v roce 1498. Portugalsko získává monopol nad obchodem pepře, skořice a později i dalších druhů koření, jako jsou hřebíček, muškátový oříšek a květ, po několik dekád. Monopol nad obchodem s pepřem končí s příchodem dalších evropských kolonizátorů do Indie - Nizozemců, Angličanů, Francouzů a Dánů.
Kryštof Kolumbus
V roce 1492 přistává na ostrově San Salvador a novou zemi nazve Přední Indie. Místo Indie však narazil na nový kontinent - Ameriku, která dostane svůj název o několik let později po italském mořeplavci Amerigo Vespuccim. Kryštof Kolumbus marně hledal na novém kontinentu pepřovník. Místo toho přivezl do Evropy dosud neznámé koření - chilli. S postupem času se do Evropy dostávají další nová koření a suroviny, jako jsou paprika, nové koření, kakao, cukrová třtina, tabák a vanilka.
Východoindická společnost
Východoindických společností bylo založeno několik. Kromě té nizozemské vznikly britské, francouzské, dánské, skotské, švédské a dokonce i rakouské východoindické společnosti.