Kmín
Popis rostliny
Historie a původ
Kmín pochází z mírného pásma Asie. Semena kmínu byla nalezena v kolových stavbách z mladší doby kamenné ve 3. tisíciletí před naším letopočtem a na několika archeologických nalezištích v Egyptě. Starověká egyptská civilizace používala kmín jako koření k dochucování pokrmů a jako konzervační látku při mumifikaci faraónů.
Kmín je zmíněn v Bibli ve Starém i Novém zákoně nejen k dochucení polévek a chleba, ale také jako měna, se kterou se platily desátky kněžím. Kmín nechyběl ani v kuchyních v antickém Řecku a Římě, kde ho velmi často používali jako náhradu za černý pepř, jehož dovoz byl velice složitý a nákladný. V Indii je po několik tisíciletí důležitou ingrediencí pro polévky a další tradiční jídla. Navíc je populárním základem mnoha kořenících směsí.
Během středověku byl kmín jedním z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších koření. Do Ameriky byl dovezen španělskými a portugalskými kolonisty.
Chuť a vůně
Použití v kuchyni
Skladování
Odrůdy
Kmín římský (šabrej kmínovitý) má zcela odlišnou chuť a vůní. Je ostřejší a nahořklý. Používá se jako přísada do kari a arabských směsí koření.
Kmín vodní (halucha vodní) roste ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, v bažinách a močálech celé Evropy. Vyznačuje se silnou vůní a hořkou chutí.
Kmín černý (černucha setá) je typickým kořením arabských zemí. Má lehce pálivou chuť. Používá se podobně jako černý pepř.