Vitana - Všehokoření

SLOVNÍČEK POJMŮ

VŠE A B C D E F G H J K L M N O P R S T

Čárkovité listy +110

Listy, které jsou po celé délce stejně široké a s úzkou čepelí.

Celé koření +169

Koření bez mechanických úprav. Celé koření má na rozdíl od koření mletého delší trvanlivost. V kořence může vydržet 3 až 5 let. Proto je výhodnější koření namlít, nebo ho rozdrtit těsně před použitím.

Čeleď +134

Kategorie hierarchické klasifikace organismů. Čeleď je tvořená příbuznými rody.

Čepel +159

Čepel listu je jednou ze tří základních částí listu (čepel, žilnatina, stopka). Prostřednictvím čepele rostlina mění plyny s okolím, odpařuje vodu a provádí fotosyntézu. Podle tvaru čepele se listy dělí na jednoduché, anebo složené.

Chilli con carne +160

Je ostrý pokrm z amerického Texasu z chilli papriček, masa (většinou hovězího), rajčat a fazolí. Někdy se přidává i česnek a cibule. Můžeme se setkat i s názvem Chili (s jedním l).

Chilli sambal +191

Kořenící pasta, jejíž základem jsou nejrůznější papričky. Nejběžnějšími jsou chilli papričky. Chilli sambal je možné použít jako přílohu. Může nahradit naši hořčici, kečup, křen. Pokrmům dodá pikantnost.

Chorizo +142

Tradiční pikantní španělská klobása podobná čabajce. Vyrábí se z vepřového masa nebo slaniny.

Cípal +165

Mořská ryba, která má dlouhé, ze strany mírně zploštělé tělo. Žije v evropských mořích, při pobřeží Afriky, Austrálie a Jižní Ameriky. Má chutné maso i jikry. Menší jedinci se hodí na smažení, větší k uzení, dušení na pánvi nebo v troubě.

Číška +159

Lůžko květenství nebo dřevnatící, miskovitě rozšířené a vyhloubené květní lůžko.

Crostini +134

Malé opečené topinky, které se nejčastěji připravují z bílého pečiva. Potírají se extra olivovým olejem a osolí se. Dále se mohou podávat s mletým masem, uzeninami a zeleninou.

Naše webové stránky vloží soubory cookie do vašeho prohlížeče nebo zařízení, pokud máte tuto funkci v nastavení prohlížeče aktivovanou.
Tyto soubory cookie používáme ke zlepšení funkčnosti těchto webových stránek, analýzám a pro zájmově orientovanou reklamu.

Přečtěte si více Zavřít