Jahodový džem s nádechem skořice

Jahodový džem s nádechem skořice

Druh jídla Bezmasá jídla Obtížnost Snadná Příprava

Zavařovací sezóna začíná s první dočervena zbarvenou jahodou a neskončí dříve, než dozrají jeřabiny. Jahůdky chutnají nejlépe, když je můžeme slupnout přímo utržené z keříčku, ještě rozehřáté od sluníčka. Ale co by bylo léto bez domácích jahodových knedlíků? A hlavně zima, ve které by chyběl jahodový džem? Ta by byla smutná a dlouhá. Ať už máte na zavařeniny vyhrazený sklep plný polic, nebo malou kuchyňskou skříňku, jahodový džem tam zkrátka nesmí chybět.

INGREDIENCE

jahody 1 kg
šťáva z citronu 1
krupicový cukr 800 g
svitek skořice 1
rybízová / angreštová šťáva 250 ml

PŘÍPRAVA RECEPTU

Jahody dobře omyjeme, ale ve vodě je dlouho nemáčíme. Zbavíme je stopek a očistíme, pokud je potřeba, trochu je pokrájíme. Chceme, aby si jahody zachovaly svou červenou barvu, proto je zakápneme citronovou šťávou.  

Jahody promícháme s polovinou cukru, vsypeme do hrnce a necháme do druhého dne nasáknout cukrem a pustit šťávu.  

Připravíme si sklenice, do kterých budeme džem plnit. Dobře je umyjeme i s víčky, která můžeme nechat klidně chvilku povařit v lehce vroucí vodě. Sklenice i víčka necháme uschnout na čisté utěrce.  

Druhý den rozehřejeme plotýnku pod hrncem, jahody ohřejeme, přidáme k nim svitek skořice. Jahody necháme jahody asi 15 minut povařit. Poté svitek vyjmeme, k jahodám přilijeme šťávu a zbylý cukr a dalších 15 minut vaříme, dokud nezačne džem rosolovatět. Pokud místo šťávy používáme pektin, promícháme ho předem se zbylým cukrem a vaříme pouze pár minut. Pektin začne rychle účinkovat a džem brzy zrosolovatí.  

Džem plníme do předem připravených sklenic, hned zavíčkujeme. K uzavírání sklenic používáme chňapku, abychom se o vařící džem neopařili.