Trnková povidla

Trnková povidla

Druh jídla Pečení Obtížnost Snadná Příprava

Zavařování úrody máme spojené hlavně s létem, kdy hojnost plodů na záhonech a v sadu nestačíme konzumovat. Některé plody přírody však dozrávají až na podzim. Najdeme je většinou v krajině poblíž cesty: bezinky, švestky, šípky a trnky! Málokomu trnky chutnají čerstvé. Jsou sice vzdáleně sladké, ale zároveň kyselé a bývají také trpké. Jsou zkrátka své. Ideální jsou ale na přípravu výjimečných povidel, které vám bude závidět nejedna hospodyňka.

INGREDIENCE

trnky 1 kg
krupicový cukr 600–800 g
skořice celá 1 svitek
hřebíček celý 2

PŘÍPRAVA RECEPTU

Klíč k chutným trnkovým povidlům tkví už v jejich správném sběru. Trnky bychom měli zpracovávat přemrzlé, mráz je zbaví trpkosti. V tu dobu však již bývají na keříčcích trnky oklované od ptáků, kteří je stačí sklidit dříve, než projdou mrazem. Proto je můžeme sbírat už v průběhu a ke konci října. Omyté a osušené trnky vložíme do mrazáku a necháme je projít mrazem. 

Trnky necháme rozmrznout. Předehřejeme si troubu na 200 °C. Trnky nasypeme do pekáčku, zasypeme je cukrem, přidáme k nim skořici a hřebíčky. Pečeme je asi 1 hodinu. Cukr se rozpustí a trnky se začnou zbarvovat do modrofialové barvy.  

Směs z trouby propasírujeme do hrnce a ještě chvíli povaříme. Horká povidla nalijeme do čistých a suchých sklenic, dobře zavíčkujeme.