Chilli

Chilli

Chilli koření se používá do všech pokrmů, kterým chcete dodat nejen pikantní chuť, ale i atraktivní vzhled. Tvoří palčivou složku kari koření a také speciality zvané Chilli con carne. Přidává se do nakládacích směsí, omáček k masu, polévek, fazolí a gulášů. Chilli extrakt se používá i do zázvorového piva a jiných nápojů. Setkáte se s ním především v mexické a indické kuchyni. Zajímavou chuť získá v kombinaci s česnekem a bylinkami.

Popis rostliny

Chilli je prášek získaný mletím více druhů sušených exotických paprik. Ty rostou v tropech a subtropech. Rostliny dosahují obvykle výšky dvou metrů. Plod může mít žlutou, červenou nebo zelenou barvu. Vyskytuje se mnoho druhů papriček, které se liší barvou, tvarem i pálivostí. Chilli papričky jsou pálivé, protože obsahují látku kapsaicin. Je to hydrofobní látka, která způsobuje podráždění povrchu patra a úst. To je také důvod, proč pití vody je neúčinný způsob, jak eliminovat pálení. Naopak potraviny bohaté na tuky jako mléko a jogurt efektivně eliminují pálivost. Proto se k mnoha indickým pokrmům podává také jogurt. Intenzita pálivosti papriček se měří Scovilleovou stupnicí jednotek pálivosti (SHU). Čím vyšší číslo, tím vyšší intenzita pálení.

Historie a původ

Jazykové, etnologické, archeologické a genetické důkazy ukazují, že první chilli papričky pochází z Mexika, kde se používaly již před více než 6 500 lety. Většina paprik pochází ze Severní a Jižní Ameriky. Chilli papričky pěstovali také indiáni ještě dávno před objevením Ameriky. Kryštof Kolumbus přivezl chilli do Španělska, kde se stalo velmi oblíbeným kořením, protože představovalo náhradu za drahý pepř. Portugalci od roku 1498 začali vyvážet chilli papričky (nejvíce druh piri-piri) na východ do Indie, Číny a Japonska. Během pouhých 50 let, v době dosti primitivních plachetních lodí, se papričky rozšířily po celé zeměkouli.

Chuť a vůně

Chilli má výrazně pikantní a pálivou chuť, intenzita se liší podle jednotlivých odrůd a nesouvisí s barvou plodů. Pokrmům dodá atraktivní aroma i vzhled.

Použití v kuchyni

Chilli papričky jsou jedním z nejpopulárnějších koření na světě. Chilli se přidává do nakládacích směsí, omáček k masu, polévek, fazolí a gulášů. Lze použít čerstvé, sušené nebo v prášku, a intenzivita pálení se liší dle druhu. Papričky mohou být sladké a jemné, ale i ďábelsky ostré. Obecně platí pravidlo, že čím menší je paprička, tím má pálivější chuť. Chilli je nejvíce spojováno s indickou kuchyní, kde se z něho připravuje kari. Značnou oblibu si papričky získaly také v mexické kuchyni, kde se z nich připravují různé speciality, nejznámější je Chilli con carne, což v překladu ze španělštiny znamená chilli s masem. V jihoasijské kuchyni se podává chilli sambal (omáčka) ke každému pokrmu. Z chilli se vyrábí také známá omáčka Tabasco. Chilli extrakt se používá i do zázvorového piva a jiných nápojů. Zajímavou chuť získá v kombinaci s česnekem a bylinkami. Pokud z plodu odstraníte zrníčka, bude chuť méně pálivá.

Skladování

Sušené mleté chilli papričky skladujte ve vzduchotěsné, dobře uzavřené nádobě na temném a suchém místě bez přístupu slunečního svitu.

Odrůdy

Paprika setá (Capsicum annuum) - zahrnuje mnoho běžných druhů jako kapie, kajenský pepř nebo papričky jalapeño. Tento druh je rozdělen do 2 kategorií, sladké (nebo mírně pálivé) papriky a pálivé chilli papriky.

Paprika čínská (Capsicum chinense) - zahrnuje nejpálivější druhy papriček, například naga nebo habanero. Tento druh se běžně vyskytuje v Karibiku, Střední a Jižní Americe v oblastech s vysokou vlhkostí. Má výrazné ovocné aroma. 
Paprika křovitá (Capsicum frutescens) - zahrnuje druhy Tabasco, thajské papriky, piri-piri nebo Malaguetu, která roste v Amazonii v Brazílii.
Paprika chlupatá (Capsicum pubescens) a paprika křídlatá (Capsicum baccatum) se vyskytují v Jižní Americe.


KAM TEĎ

28 Celkem druhů