Rozmarýn

Rozmarýn

Rozmarýn je stálezelený dřevitý keř, jehož jehličky se používají jako koření. Jeho osvěžující chuť je velmi aromatická s nádechem pryskyřic, připomínající eukalypt, ostrá a jemně nahořklá. Přidává se k telecímu, jehněčímu, skopovému a drůbežímu masu, k pečeným rybám nebo do rajských omáček. Neotřelou chuť dodá salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Hodí se také do bylinkového másla. Rozmarýn je důležitou součástí provensálského koření.

Popis rostliny

Rozmarýn lékařský je vytrvalý dřevitý stálezelený keř dorůstající výšky až metr a půl. Jako koření se používají jeho jehličky. Listy rostoucí směrem dolů jsou leskle zelené a na rubu chlupaté. Keř je dobře tvarovatelný, zaštipováním a stříháním větviček docílíte vzhledu keříku nebo stromku připomínajících různé tvary. Jako okrasnou rostlinu ho můžete upravit do tvaru pyramidy nebo tvaru připomínajícího bonsaj. Má modré až ˹alové květy. U některých druhů mohou být i bílé nebo růžové. Květy nádherně voní a lze je použít i pro dekorativní účely.

Rozmarýn není náročný na pěstování, lze ho pěstovat na zahradě i doma v květináči. Nejvhodnější pro pěstování je světlé, slunné a teplé místo. Rostlina by neměla být přes zimu v mrazech, proto je vhodné ji umístit do interiéru. Negativní vliv má značná vlhkost v zimním období. Rostlina se snadno rozmnožuje, a to vrcholovými řízky. Dostatek slunečních paprsků zajistí větší aromatičnost.

Historie a původ

Rozmarýn pochází z oblastí u Středozemního moře, kde je vlhký vzduch. Latinský název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa. Již staří Řekové a Římané využívali jeho kulinářské a speci˹cké vlastnosti. Vyráběli z něho víno, neboť věřili, že účinkuje proti srdeční slabosti. O rozmarýnu se tradovalo, že přináší radost a štěstí, a proto se vplétal do závojů nevěst a královských korun.

Chuť a vůně

Jeho osvěžující chuť je velmi aromatická s nádechem pryskyřic, verbeny a citrusů, připomínající eukalypt, ostrá a jemně nahořklá.

Použití v kuchyni

Rozmarýn dodá neotřelou chuť salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k zelenině, k rybám, do karbanátků, zapečených brambor a omáček i polévek. Rozmarýn je výborný k úpravě skopového, vepřového masa a divočiny. Můžete s ním dochutit dokonce i zmrzlinu. Z rozmarýnu se vyrábí i hořké likéry. Skvělou chuť dodá oleji a octu. Rozmarýnu se nesmí používat mnoho, protože vůně a chuť je velmi intenzivní. Hodí se také do bylinkového másla. Rozmarýn je důležitou součástí provensálského koření, což je směs bylinek, která obvykle obsahuje také tymián, bazalku a někdy i majoránku, dobromysl nebo saturejku.

Skladování

Rozmarýn lze sušit zavěšený na tmavém, studeném a suchém místě. Po usušení ho skladujte v dobře uzavřených nádobách. Čerstvé lístky z větviček lze vložit do vzduchotěsné nádoby, tam rozmarýn pomalu usychá.

KAM TEĎ

11 Celkem druhů