Petržel

Petržel

Petržel je tradiční kořenová zelenina. Je vynikající na přípravu polévek a vývarů, smetanových a houbových omáček, nádivek, sekaných i dušených mas nebo salátů. Má silně aromatickou vůni a nasládlou, poněkud ostrou chuť. Používá se také ke zdobení pokrmů. Existují dvě hlavní odrůdy – kořenová a naťová, která je vhodnější pro přípravu teplých pokrmů, jelikož je aromatičtější a lépe snáší vyšší teploty.

Popis rostliny

Petržel je dvouletá rostlina, na tuzemských zahradách hojně pěstovaná v kořenové (pro mohutný kořen rostliny) i naťové variantě (pro listy rostliny). Rostlina se vyznačuje mohutnou polovzpřímenou, středně zelenou lodyhou s okoličnatým květenstvím, jejím plodem je nažka.

Historie a původ

Petržel je původem středomořská rostlina, nejprve se používala pouze nať. Rostliny se vyskytovaly divoce rostoucí na skalnatých částech hor. Za vlády Karla Velikého (742 – 814), který měl tuto zeleninu v oblibě, se petržel začala pěstovat v zahradách u jeho sídla. V 16. století se tato rostlina začala pěstovat i v Anglii, později i v zámoří. Petržel se hojně pěstovala i v antickém Řecku. Řekové ji považovali za posvátnou rostlinu. Nepoužívali ji však při vaření, ale byla uctívána jako symbol zapomnění a smrti i jako pohřební bylina. Rostlina byla spojována s řeckou bohyní Persephone (bohyně jara a paradoxně i podsvětí). Římané ji údajně používali, aby zakryli pach alkoholu v dechu a pro lepší trávení. Ve středověku byla petržel obklopena mnoha pověrami.

Chuť a vůně

Petržel je silně aromatická. Celá rostlinná část má speci˹cky nasládlou a zároveň ostrou chuť.

Použití v kuchyni

Naťová petržel se nejčastěji používá pro dozdobení hotových pokrmů nebo jako součást zeleninových salátů, ale i jemně nakrájená do polévky. Je vynikající na přípravu vývarů, smetanových a houbových omáček nebo nádivek. Skvěle se kombinuje s dalšími bylinkami, koprem, pažitkou a meduňkou lékařskou, podle toho jaký pokrm připravujete. Hodí se při přípravě rybího masa, které krásně provoní. Dochutí také kterékoliv pečené nebo dušené maso.

U kořenové petržele se používá uvařený kořen do polévek a různých omáček. Využitelný je ale také syrový, používaný hlavně ve studené kuchyni, například u zeleninových mís a do salátů.

Skladování

Usušenou petržel uchovávejte v uzavřených nádobách nejlépe ve tmě, chladu a na suchém místě.

Odrůdy

Petržel obecná – naťová (Petroselinum crispum convar. vulgare Danert) Dělí se na petržel kudrnku a petržel s plochými listy (italská). Odrůda s plochými listy je vhodnější pro přípravu teplých pokrmů, protože je aromatičtější a lépe snáší vyšší teploty. Petržel naťová by se měla vysévat v srpnu a září, není náročná na hloubkové zpracování půdy.

Petržel obecná – kořenová (etroselinum crispum convar. radicosum Hill) Tento druh se hodí spíše pro studenou kuchyni, do pomazánek, salátů a dozdobení pokrmů před podáváním. Petržel kořenová se sází nejlépe na podzim nebo brzy z jara, aby měla dostatek zimní vláhy.

KAM TEĎ

11 Celkem druhů