Petržel
Popis rostliny
Historie a původ
Chuť a vůně
Použití v kuchyni
Naťová petržel se nejčastěji používá pro dozdobení hotových pokrmů nebo jako součást zeleninových salátů, ale i jemně nakrájená do polévky. Je vynikající na přípravu vývarů, smetanových a houbových omáček nebo nádivek. Skvěle se kombinuje s dalšími bylinkami, koprem, pažitkou a meduňkou lékařskou, podle toho jaký pokrm připravujete. Hodí se při přípravě rybího masa, které krásně provoní. Dochutí také kterékoliv pečené nebo dušené maso.
U kořenové petržele se používá uvařený kořen do polévek a různých omáček. Využitelný je ale také syrový, používaný hlavně ve studené kuchyni, například u zeleninových mís a do salátů.Skladování
Odrůdy
Petržel obecná – naťová (Petroselinum crispum convar. vulgare Danert) Dělí se na petržel kudrnku a petržel s plochými listy (italská). Odrůda s plochými listy je vhodnější pro přípravu teplých pokrmů, protože je aromatičtější a lépe snáší vyšší teploty. Petržel naťová by se měla vysévat v srpnu a září, není náročná na hloubkové zpracování půdy.
Petržel obecná – kořenová (etroselinum crispum convar. radicosum Hill) Tento druh se hodí spíše pro studenou kuchyni, do pomazánek, salátů a dozdobení pokrmů před podáváním. Petržel kořenová se sází nejlépe na podzim nebo brzy z jara, aby měla dostatek zimní vláhy.