Pažitka

Pažitka

Pažitka (Allium schoenoprasum) je naťová zelenina s jemně pikantní chutí. Používá se do polévek, omáček, vaječných pokrmů a salátů. Výborně se hodí také ke zjemnění tvarohových pomazánek, bylinkového másla, čerstvých sýrů a k ozdobení pokrmů. Pažitka chutí připomíná cibuli, ale je jemnější a ušlechtilejší. Vařením, pečením a smažením se vytrácí aroma, ideální je tedy přidat pažitku až ke konci vaření. Vhodná je také v kombinaci s petrželkou.

Popis rostliny

Pažitka je nejmenším druhem cibulovitých rostlin, jedná se o vytrvalou rostlinu, která vytváří trsy o výšce 20 – 50 cm, podzemní část rostliny tvoří malé cibulky. Rostlina má duté stonky, které jsou zakončené do špičky. Stonky jsou kryté pochvami trubkovitých listů. Květy vykvétající na konci lodyhy jsou na˹alovělé nebo růžové, zřídka se vyskytují i bílé. Kvete od května do srpna. Plodem je tobolka. Dobře se jí daří v podhorských regionech, vhodná je půda s dostatečným množstvím draslíku a dusíku. Při nižších teplotách jsou charakteristické trsy mohutnější.

Historie a původ

První zmínky o pažitce pochází z období 3 000 let před n. l. z Číny. Pažitka se vyskytuje nejen v Evropě, ale také v Asii nebo některých regionech Severní Ameriky. Na západě Evropy je pažitka oblíbená v pomazánkách nebo omáčkách v kombinaci s bramborami. V Asii se používá především do polévek. Římané věřili, že pažitka může zmírnit bolest při spálení nebo bolestech v krku. V Evropě se pažitka pobřežní pěstuje již od středověku, kdy se velmi často zasazovala okolo domu nejen jako dekorace. Věřilo se, že pažitka odpudí škodlivý hmyz a nepustí do domu zlo. Cikáni používali pažitku k věštění. Některé vysokohorské odrůdy rostou planě i v Alpách, Kanadě nebo na Sibiři.

Chuť a vůně

Pažitka má jemně pikantní chuť připomínající cibuli s tím rozdílem, že je jemnější a ušlechtilejší.

Použití v kuchyni

Pažitka je velice oblíbená polévková zeleň. Hodí se na chleba s máslem, pomazánkou a všude tam, kde je potřeba jemnější aroma než má cibule. Používá se k dochucení tradičních pokrmů ve Francii nebo Švédsku. Výborná je do omáček, zálivek, vaječných jídel, čerstvých sýrů, bylinkového másla nebo na zdobení zeleninových salátů. Také zjemní chuť pečených mas, ryb nebo obložených chlebíčků. Tepelnou úpravou se vytrácí aroma, proto je vhodné přidat pažitku až ke konci vaření. V Polsku a Německu se pažitka podává především s tvarohovými sýry.

Skladování

Usušenou pažitku skladujte na chladném a tmavém místě bez přístupu přímého světla. Použít můžete skleněné dózy nebo plechové či plastové krabice, které důkladně utěsněte.

Odrůdy

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) zahrnuje několik poddruhů, které se výrazně neliší. Dělí se především podle oblasti pěstování na poddruhy nížinné a vysokohorské.

Pažitka čínská (Allium tuberosum) se používá nejen při vaření, ale také jako okrasná rostlina. Oproti pažitce pobřežní má výraznější chuť s nádechem česneku.

KAM TEĎ

11 Celkem druhů