Bazalka

Bazalka

Bazalka (Ocimum basilicum) má aromatickou vůni a silnou, peprně kořenitou chuť. Neodmyslitelně patří především k italské kuchyni a středomořské kuchyni jižní Francie. Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Vynikající je v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla. Výborná je omáčka pesto připravená z bazalky, česneku, parmezánu a z piniových oříšků.

Popis rostliny

Bazalka je rod rostlin zahrnující přibližně 60 druhů. Jako koření se používají čerstvé i sušené listy. Obvykle dorůstá do výšky 20 až 60 cm. Podle druhu mohou mít listy různou barvu, nejčastější je zelená. Bazalka pravá, která se používá v italské kuchyni, má hřebíčkovou vůni. Existují ale druhy bazalky, které mají více citrusovou vůni. V teplejších krajinách je bazalka sladší, naopak v chladnějším prostředí bude mít hořčejší chuť.

Historie a původ

Slovo Basil pochází z řeckého slova „basileus“, které znamená „král“. První zmínky o bazalce pochází z Indie, odtud se rozšířila do Egypta, kde se používala k balzamování mumií a při náboženských obřadech. V Indii se považovala za božskou bylinku, posvátná byla především pro hinduisty. Bazalka byla ve starověku léčivou bylinou hojně používanou proti mnoha nemocem. Přisuzovali se jí léčivé účinky při aplikaci na kousnutí nebo bodnutí.

Chuť a vůně

Bazalka má aromatickou vůni a silnou, peprně kořenitou chuť. Různé druhy mají odlišné chutě a vůně.

Použití v kuchyni

Bazalka neodmyslitelně patří především k italské a francouzské kuchyni. Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla. Bazalka se běžně používá také v indonéské, thajské a vietnamské kuchyni. Její výrazná chuť zcela promění běžnou rajskou omáčku v pochoutku. Výborně se hodí také k paprikám nebo lilku. Bazalka se velmi často pěstuje také jako okrasná rostlina.

Skladování

Sušená bazalka je chuťově odlišná od čerstvé. Sušenou skladujte nejlépe ve skleněné nádobě, kterou uchovávejte ve tmě, suchu a chladu. V Itálii skladují čerstvou bazalku ponořením do olivového oleje.

Odrůdy

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je nejrozmanitější druh, který se nejčastěji používaná v kuchyni. Z bazalky pravé bylo vyšlechtěno mnoho odrůd. Liší se nejen výškou a tvarem, ale také vůní nebo chutí.

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) je původem z jižní Asie, v současnosti je rozšířena i do dalších oblastí po celém světě. Tento druh bazalky je vynikající do ostrých kořeněných jídel a pokrmů z masa.

Bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum) pochází z východní Indie. Listy jsou aromatické i po usušení. Využívá se nejen k přípravě pokrmů, ale také do čajových směsí.

KAM TEĎ

11 Celkem druhů