Vitana - Všehokoření

Jak na nejkřupavější grilované kuře?

14. 5. 2021
Jak na nejkřupavější grilované kuře?

Kuřecím masem při grilování uděláte radost všem, je asi nejoblíbenějším masem vůbec. Je lehké, jemné, málo kalorické a rychlé na přípravu. Občas ale potrápí nejednoho zkušeného kuchaře – kuřecí je totiž velmi jednoduché vysušit. Přečtěte si tipy, jak postupovat, abyste kuře na grilu nevysušili a zároveň na mase vytvořili tu nejkřupavější kůrčičku. Protože krásně křupavé a šťavnaté kuře z grilu je přesně to, co všichni milují. Připravte si doma kuře jako z té nejlepší rotisserie!

Která část kuřete je pro grilování nejvhodnější?

Grilovat můžete jak prsa, tak stehna, nebo třeba křídla. Pokud na kuřeti milujete dozlatova vypečenou kůrčičku, nezapomeňte v obchodě či u řezníka sáhnout po částech masa s kůží.

Kuřecí stehna

Můžete grilovat i celé kuře. Nejlepší je ho den dopředu pořádně namarinovat v kořenicí směsi, aby do sebe pěkně vtáhlo chuť zvoleného koření. K dochucení kuřete vyzkoušejte třeba domácí grilovací koření nebo drůběží marinádu. Marinované kuře nechte odpočívat v lednici přes noc. Následující den kuře napíchněte na grilovací jehlu a opékejte ho 90 minut nad přímým žárem. Jelikož se kuře na jehle po celou dobu grilování točí, bude uvnitř krásně šťavnaté a zároveň opečené dokřupava. Ke konci grilování je dobré do kuřete zapíchnout teploměr – vnitřní teplota hotového masa by u kosti by měla být 75 °C.

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte všechny kuřecí kousky dopředu vykostěné. S masem se pak dobře pracuje a lépe se propeče. Zároveň se ale nebojte do vykošťování pustit sami, na internetu najdete spoustu návodů a videí, díky kterým kuře vykostíte jak profik. Vykostíte-li si kuře doma, vyjde vás to levněji. Kosti navíc můžete krásně zpracovat do vývaru.

Velmi oblíbenou částí kuřete pro grilování jsou křídla. Super marinádou na křídla je barbecue omáčka, která masu dodá neodolatelnou chuť. Křídlům stačí přibližně 20 minut nad nejsilnějším žárem, po 2 minutách je pravidelně otáčejte a vždy je trochu potřete marinádou, dokud nebudete mít křupavou kůrčičku.

Než začnete grilovat, připravte si gril

Před grilováním je důležité rošt očistit kartáčem z předchozího grilování. Určitě nechcete aby se vám k masu přilepily zbytky z předchozí grilovačky... Před zapálením uhlíků potřete vyčištěný rošt olejem nebo špekem. Bude hezky mastný a maso se vám na něj nepřilepí.

Velmi důležitou roli při grilování hraje vzdálenost roštu od uhlíků. Měly by být plus mínus 10 cm pod roštem. Tak dosáhnete střední teploty, která je pro opékání kuřete nejvhodnější. Ideální teplota pro grilování je 160–180 °C. Pokud byste měli rošt moc nízko, maso by se vám připálilo, ale uvnitř by bylo stále syrové. V opačném případě, pakliže byste rošt nastavili příliš vysoko nad oheň, kvůli nízké teplotě by se na mase nevytvořila křupavá kůrčička.

Až budete sypat uhlíky do grilu, nechte část grilu bez nich. Pro kuřecí maso je dobré, když ho po grilování necháte dopéct na přímém žáru – nejlépe na kraji grilu, kde není plocha tak rozpálená.

Jak kuře správně grilovat?

Při grilování kuřete máte dvě možnosti, jak maso ochutit. Buď použijete jen sůl a pepř, vynikne tak samotná chuť kuřete. Pak se nabízí na talíř přidat chuťově zajímavý a výrazný dip. Ke kuřecím prsům, jelikož jsou méně tučná, doporučujeme třeba svěží řecký okurkový dip tzatziki, který kuře krásně doplní. K tučnější stehnům vyzkoušejte udělat domácí kečup, tahle dvojka dohromady prostě funguje. Skvělá je také piri piri omáčka, která masu dodá skvělou bylinkovo-pomerančovou chuť.

Druhou možností, jak jemnému kuřeti vetknout výbornou chuť, je marináda. Marinádou navíc docílíte toho, že kuře bude krásně křehké, jelikož v marinádě je sůl, která způsobuje křehnutí masa. Zde najdete spoustu tipů na parádní marinády. Vyzkoušejte třeba oblíbenou barbecue marinádu, vymazlené grilovací koření nebo třeba zajímavou směs koření Ras el Hanout vonící severoafrickými dálavami.

Ve chvíli, kdy máte gril rozpálený na 160–180 °C, položte maso kůží dolů na část grilu s rozžhavenými uhlíky a grilujte ho z obou stran 4 minuty pod zavřeným víkem. Po 8 minutách maso přesuňte na kraj grilu, kde nejsou uhlíky, a nechte ho dopéct ještě 4 minuty opět pod zavřeným víkem. Pokud jste se rozhodli pro přípravu s marinádou, nezapomeňte maso nakonec osolit a opepřit.

Nabízí se ještě jedna možnost, jak maso na gril připravit. Pokud doma máte sadu na sous-vide (jedná se o kuchařskou techniku, při níž se maso připravuje ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou), maso si před grilováním připravte touto metodou. Na grilu mu poté stačí jen 4 minuty z každé strany na přímém žáru. Máte-li rádi tento způsob přípravy pokrmů, určitě vyzkoušejte recept na kuřecí prsa na grilu doplněná o lehký tataráček ze zeleného chřestu.

Kuřecí

Jakých chyb se při grilování kuřecího masa vyvarovat?

  1. Nechte uhlíky pořádně rozehřát. Pokud grilování příliš uspěcháte, gril nebude tak rozpálený, a tím pádem přicházíte o šanci, aby se na mase vytvořila křupavá kůrčička.

  2. Nechte kuřecí maso grilovat z každé strany opravdu 4 minuty. Během nich maso neotáčejte ani neotvírejte víko grilu. Častým otáčením přijdete o vypečenou kůži na kuřeti – jednotlivé části masa nebudou dostatečně dlouho na přímém žáru, díky kterému se kůrka udělá.

  3. Vidlička je největším zabijákem masa! Během grilování se vyhněte otáčení masa vidličkou, rozhodně do něj nepíchejte. Z masa by vám vytekla veškerá šťáva a bylo by vysušené. Šťáva z masa by navíc mohla rozmočit vznikající kůrčičku.

  4. Po grilování položte maso na talíř kůži nahoru, jinak se kůže zapaří. A víte, co to znamená? Ani teď by nebyla žádná kýžená křupavá kůrčička, kterou určitě tak milujete!